Компанія CLT Rezult знайомить ринок України з інноваційною технологію будівництва з поперечно-клеєної деревини – плит СLT
Цей інноваційний матеріал має ряд переваг, включаючи: міцність, екологічність та різноманітність в архітектурних рішеннях, що дозволяє будувати багатоповерхові будинки з дерева.
Що таке CLT панелі, їх структура, процес виробництва, які переваги та галузі застосування? Компанія CLT Rezult, як перший та єдиний виробник CLT в Україні, відповідає на ці питання.
Панелі CLT являють собою будівельний матеріал, виготовлений шляхом укладання шарів дерев’яних дошок у напрямках, що чергуються. Ці шари поєднуються між собою конструкційними клеями, утворюючи цілісну панель, із винятковою міцністю та жорсткістю. Процес перехресного склеювання забезпечує підвищену структурну цілісність та стійкість до деформації або усадки.
Панелі CLT, зазвичай, складаються з трьох, п’яти, семи або дев’яти шарів дошок, з цільної деревини хвойних порід, таких як ялина, сосна або ялиця. CLT Rezult використовує саме українську сосну. Кожен шар розміщується ортогонально щодо наступного, створюючи перехресне розташування. Ця перехресно-шарова структура забезпечує міцність і жорсткість у кількох напрямках, що робить CLT-панелі високостійкими до навантажень та тиску.
Процес виготовлення включає кілька етапів. Спочатку, дерев’яні дошки підготовлюють і сушать у печі, для досягнення бажаної вологості 10% (+/- 2%). Потім вони обрізаються точно за розміром і укладаються одна на одну, з нанесенням клею між кожним шаром. Наступним кроком є використання гідравлічного пресу, для з’єднання шарів під високим тиском. Плита, що випускається на заводі, має розміри 18*3,5 м. Наприкінці процесу, CLT-панелі обрізаються, шліфуються та обробляються на верстаті, з програмним забезпеченням, до точних розмірів та форми (за проектом), що максимально спрощує складання та встановлення на місці зведення будівлі.
CLT-панелі мають вражаюче співвідношення міцності та ваги, що робить їх придатними для широкого спектру будівельних робіт. Вони мають відмінну несучу здатність, що дозволяє будувати високі багатоповерхові будівлі та великі прольоти. Панелі CLT також демонструють високу стабільність, без ризику усадки, скручування чи деформації.
Екологічність панелей CLT обумовлена тим, що вони виготовлені з деревини, яка вловлює та консервує вуглекислий газ CO2. Це призводить до зменшення вуглецевого сліду, порівняно з традиційними будівельними матеріалами, такими як бетон або сталь. Крім того, виробничий процес вимагає менше енерговитрат і, відповідно, виробляє менше викидів парникових газів. CLT дозволяє замінити вуглецеві матеріали в будівництві, сприяючи збереженню навколишнього середовища.
Також, відмінними рисами використання CLT у будівництві є швидкість та ефективність. CLT-панелі виготовляються за межами майданчика, на заводі, що дозволяє прискорити та підвищити ефективність будівництва. Панелі виготовляються з високою точністю, враховуючи необхідні прорізи, штроби, отвори під комунікації, що знижує потребу в порізці та вивезенні відходів з будмайданчику. Невелика вага CLT-панелей полегшує транспортування та складання будівлі, прискорюючи процес будівництва та зводячи до мінімуму трудовитрати, спрощуючи логістику.
Панелі CLT надають архітекторам та дизайнерам широкі можливості для втілення будь-яких стилів та гнучкість в архітектурних рішеннях. Панелі можна підготувати для створення вигнутих або кутастих форм, що дозволяє проектувати унікальні, естетично привабливі конструкції.
CLT, також, мають відмінні теплоізоляційні властивості, високе шумопоглинання, вогнестійкість і прекрасну фактуру натурального дерева.
Так як в Україні CLT-панелі тільки почали набувати популярності, у забудовників та архітекторів часто виникають питання, де і як можна використовувати CLT? Спектр застосування – дуже широкий. Це житлові будинки, починаючи від будинків на одну родину та закінчуючи багатоповерховими багатоквартирними будинками. Швидкість та простота будівництва роблять CLT-панелі привабливим вибором для професіоналів.
Панелі CLT ідеально підходять і для офісних будівель, шкіл, університетів та медичних закладів. Їх міцність, довговічність та екологічність матеріалу створюють приємне та здорове середовище як для дітей, так і для дорослих.
Також, CLT використовують для зведення громадських будівель, таких як бізнес-центри, музеї та місця відпочинку. Їхня естетичність, надійність і швидкість зведення роблять їх відмінним рішенням для проектів, спрямованих на потреби населення.
Важливою властивістю CLT-панелей є можливість їхнього використання для модернізації існуючих будівель, добудови верхніх поверхів за рахунок легкості конструкції. Їх можна інтегрувати в стіни, підлоги та дахи, перетворюючи старі споруди на сучасні екологічні простори.
Панелі CLT продемонстрували свою здатність використовуватись у будівництві висотних споруд.
Їхня міцність і легка вага роблять їх привабливою альтернативою бетону та сталі. Використання CLT-панелей у висотному будівництві може знизити загальну вагу будівлі, тим самим знижуючи вимоги до фундаменту та прискорюючи будівництво.
Найвища будівля, наразі, це будівля Ascent у США.
Вона спроектована американською студією Korb + Associates Architects. Це розкішні апартаменти та торговий центр, у Вісконсині. 25-поверхова будівля має 86,6 метрів заввишки.
CLT-панелі знаходять застосування і при будівництві промислових та складських об’єктів, завдяки їхній високій несучій здатності, можливості створювати великі прольоти і швидкому процесу будівництва. Вони є ефективним рішенням для створення відкритих планів поверхів та інших об’ємних просторів.
Панелі з перехресно-клеєної деревини (CLT) створили революцію в будівельній галузі, запропонувавши надійну, універсальну та ефективну альтернативу традиційним будівельним матеріалам. Їхня міцність, структурна цілісність і гнучкість в архітектурних рішеннях роблять їх придатними для широкого спектру споруд, від модульних будинків до багатоповерхових конструкцій. CLT сприяє скороченню викидів вуглецю та сприяє створенню екологічного навколишнього середовища. Це світовий тренд, на який зростає попит у світі.
Обсяг світового ринку CLT у 2022 році оцінювався в 1,2 мілліарда доларів США, і очікується, що з 2023 до 2030 він зростатиме на 15,4%, у середньому, за рік.
Таким чином, дерево стало флагманом захоплюючої нової технології будівництва з деревини – CLT.
А компанія CLT Rezult активно втілює в Україні плани, щодо забудівлі екологічних та надійних споруд майбутнього, відновлення житлового фонду та громадських закладів.