Школа Віймська державна гімназія, Естонія
Державна гімназія Віймсі, побудована компанією Merko, отримала нагороду глядацького вибору на конкурсі «Дерев’яна будівля року 2018» та спеціальну нагороду Arcwood за найкраще використання клеєного бруса.
Конкурс «Дерев’яна будівля року» організовує Асоціація лісової та деревообробної промисловості Естонії з метою висвітлити найкраще використання деревини як будівельного та оздоблювального матеріалу з архітектурної, технічної та конструкційної точки зору. Цьогорічний конкурс був шістнадцятим поспіль.
Будівля Національної старшої середньої школи Віймсі розрахована на 540 учнів, і її проект зосереджений на створенні будівлі з якомога меншим енергоспоживанням. Новий шкільний будинок у Віймсі є першою громадською будівлею в Естонії, де несучі конструкції складаються переважно з поперечно-клеєної деревини (CLT). Авторами архітектурного рішення будівлі є Novarc Group AS та KAMP Arhitektid OÜ.
Історично деревина була популярним будівельним матеріалом для шкіл у скандинавських країнах.
В Естонії поява нових матеріалів спричинила перерву в будівництві дерев’яних шкіл приблизно на 100 років.
Ця пауза була нарешті перервана восени 2018 року з будівництвом Віймської державної середньої школи KAMP Architects: приголомшлива будівля CLT, яка також стала найбільшою дерев’яною громадською будівлею в Естонії.
Архітектори Ян Сколімовскі, Петер Лоо та Каспар Крузе виграли архітектурний конкурс школи влітку 2016 року.
Важливим поштовхом до використання деревини стала їх поїздка до Лондона, де вони в основному відвідали нові дерев’яні будівлі.
«Побачивши, скільки і наскільки великих дерев’яних будівель було побудовано там, ми заохотилися спробувати це також тут», – сказав Каспар Круузе.
«Обираючи матеріал, ми, очевидно, враховували й екологічний аспект. Як з точки зору сировини, виробництва, транспортування через меншу вагу, так і споживання енергії в основі. Власне, дерев’яне будівництво, іншими словами, екологічне будівництво та зменшення викидів CO 2 є однією з головних цілей ЄС. І заслуга держави в тому, що їх комісія втілила лозунгові цілі у вигляді реального середовища».
Незважаючи на те, що історично дерев’яні будівлі школи були побудовані з колод, школа Віймсі була побудована з використанням сучасного дерев’яного матеріалу: поперечно-клеєної деревини, також відомої як CTL.
Архітектори прекрасно знають про хороші властивості конструкцій з колод. Вони підкреслили чудовий приклад історичного зрубу в новій школі в Туусулі, Фінляндія (Aarti Ollila Ristola Arkkitehdit), який стане найбільшою у світі шкільною будівлею з колод.
Однак вони вважали, що будівля CLT краще підійде для цього застосування.
Керівник проекту з будівельної компанії (Merko) сказав, що якби вона була побудована звичайним способом, вони б не завершили школу вчасно. Використання CLT дозволило їм будувати швидше.
Крім того, за даними RKAS (компанії, що управляє майном), це їхня найменш дорога школа, якщо виміряти вартість на одного учня.
Деревина в головній ролі
Замість конструкцій з колод або дерев’яних каркасів вони використовували великі панелі CLT, виготовлені на заводі.
Дуже популярна майже в усьому світі, поперечно-клеєна деревина тепер також використовується в Естонії, переважно для будівництва невеликих будівель.
Як будівля CLT, основну роль в архітектурі цієї споруди відіграє деревина. Бетон і метал відіграють другорядну роль, допомагаючи дереву справлятися зі структурними навантаженнями та погодними умовами.
Перший поверх бетонний. Дерев’яна конструкція починається на другому поверсі, де будівля менше контактує з вологою, що надходить із ґрунту.
Архітектори наголошують, що у випадку дерев’яних будівель вирішальну роль відіграє також будівельна компанія. Найкращі будівельники мають великий досвід, але також готовність тестувати нове. Дерево має свої особливості, так як це «живий» матеріал. У швах і оздоблювальних матеріалах необхідно враховувати його реакцію на вологу і сонячне світло.
Дерев’яні частини державної середньої школи Віймсі були побудовані монтажною групою виробника CLT Arcwood. Оскільки компанія спеціалізується на виготовленні поперечно-клеєної деревини, проблем, пов’язаних із незвичними розмірами будівлі чи іншими аспектами, не було.
Це також була найбільша дерев’яна будівля для архітекторів у їхній кар’єрі. Раніше в деяких приватних будинках використовували CLT і його аналог MHM (поперечний ламінат, який збирається цвяхами замість клею). Сьогодні вони розробили більші проекти дерев’яного будівництва.
Зосередження на енергоефективності
Деревина як будівельний матеріал була лише одним із аспектів, що відображали головну мету цієї масивної будівлі CLT. Метою була енергоефективність.
Архітектори також зосередилися на оптимізації форм-фактора будівлі, мінімізуючи зовнішній периметр і поверхню.
«З точки зору споживання енергії ми хотіли уникнути надмірного прямого сонячного світла, оскільки охолодження, як правило, дорожче, ніж опалення», — зазначає Каспар Крузе.
«Горизонтальні консольні підлоги на південній стороні затінюють полуденне сонячне світло в найвищій точці. Вікна зі східної та західної сторони мають вертикальні трикутні металеві жалюзі, які захищають від низького ранкового та вечірнього сонця».
Порівнюючи нову школу з колишньою будівлею, один із десятикласників зазначив, що нова школа значно затишніша та компактніша за попередню, а його одноліток-одинадцятикласник зазначив, що довелося деякий час звикати. менша будівля з меншим природним освітленням, але незабаром стала дуже затишною.
Запланована випадковість
На додаток до всіх технічних питань, вони ніколи не забували про мету створити гарне середовище всередині та навколо будівлі.
Методологія викладання та навчання постійно змінюється, тому простір має надавати різноманітні можливості. Простих коридорів із класами вже недостатньо.
У ефективній шкільній будівлі слід багато думати про використання простору. Повинна бути певна випадковість або потенціал для змін, навіть деякий надмірний простір для появи нових способів використання.
«Сьогодні очікування від шкільних будівель є значно різноманітнішими, але важливо залишити простір для руху також у класі. Хоча розмір класних кімнат є оптимальним, можна переставити парти, щоб учні також могли пересуватися під час занять», – каже Мерле Нестра, керівник комунікацій середньої школи Віймсі.
Хороший мікроклімат в приміщенні
Початкова ідея також підкреслювала затишний і здоровий внутрішній клімат дерев’яної будівлі, який через суворі правила пожежної безпеки, на жаль, був дещо втрачений під товстим шаром вогнезахисного лаку. Дерево вбирає вологу, а також добре її віддає при висиханні приміщення.
Мерль Нестра каже, що оскільки будівля нова, вони не мали можливості випробувати її протягом року, однак, виходячи зі свого досвіду, вона може підтвердити, що клімат у приміщенні хороший, незважаючи на шар лаку.
«Ми не помітили жодних проблем із надто сухим або надто вологим повітрям чи чимось подібним», — підтверджує вона.
У шкільних будівлях дуже важлива тиша під час уроків, і хоча іноді люди хвилюються через низьку акустичну ізоляцію деревини, вони дуже задоволені звукоізоляцією своєї нової школи.
Стаття Сільвії Парманн.
ПРОЄКТ:
Державна гімназія Віймсі
ПЛОЩА:
10 500 м²
РІК:
2018
ФОТО:
Маріса Томби
CLT REZULT додатково пропонує
Фасадна дошка/клеєний брус /опалубна дошка
Завантажити каталог
Кашовані панелі MDF
Завантажити каталог
Двері
Завантажити каталог